×
Confirm Availability
×MAXX-D DTX 83X16 8K Axle
2026 MAXX-D DTX 83X16 8K Axle
$21,275
$19,310












Share:
| SPECIFICATIONS | |
| Color: | Gray |
|---|---|
| MfrItemNo: | DTX8316 8K |
| Options: | Pullback Tarp System |
| PremiumFeatures: | Wireless Remote |
| Price: | 21,275 |
| SalePrice: | 19,310 |
| Status: | In Stock |
| Warranty: | Factory Warranty |
| Axles: | 2 |
| BrakeType: | Electric |
| CouplerDescr: | 2 & 5/16" Adjustable Coupler |
| CouplerType: | Bumperpull |
| Gvwr: | 17500 |
| InteriorHeight: | 4' |
| Jacks: | Hydraulic Jack |
| LengthFtIn: | 16' |
| Model Year: | 2026 |
| RampGate: | 7' Slide in Ramps |
| Suspension: | Slipper Spring |
| Tires: | 17.5 H |
| Vehicle Make: | MAXX-D |
| Vehicle Model: | DTX 83X16 8K Axle |
| Vin: | 5R8BD1629TM131686 |
| WallMaterial: | 7 Gauge Floor & 10 Gauge Sides |
| WidthFtIn: | 83" |
| Width: | 83 |
| Length: | 192 |