Dump Trailers
Streamline your debris removal and material delivery with our heavy-duty dump trailers available right here in Hendersonville. Designed to handle the toughest North Carolina job sites, these trailers feature powerful hydraulic systems that make unloading bulk materials faster and easier than ever.
Confirm Availability
×2026 MAXX-D DSX 83X20 12K Axle Gooseneck
Our Price: $34,808
$31,595
Wireless Remote
Stock Number: T0249
| Color: | Gray |
|---|---|
| Axles: | 2 |
| Gvwr: | 24000 |
| Model Year: | 2026 |
| Vehicle Make: | MAXX-D |
| Vehicle Model: | DSX 83X20 12K Axle Gooseneck |
| Width: | 83 |
| Length: | 240 |
2025 MAXX-D DSX 83X18 10K Axle Gooseneck
Our Price: $31,250
$28,367
Wireless Remote
Stock Number: T0197
| Color: | Dk. Gray |
|---|---|
| Axles: | 2 |
| Gvwr: | 24000 |
| Model Year: | 2025 |
| Vehicle Make: | MAXX-D |
| Vehicle Model: | DSX 83X18 10K Axle Gooseneck |
| Width: | 83 |
| Length: | 216 |
2025 MAXX-D DTX 16X83 8K Telescoping Dump
Our Price: $21,372
$19,399
7-Watt Solar Panel Wireless Remote
Stock Number: T0178
| Color: | Black |
|---|---|
| Axles: | 2 |
| Gvwr: | 18000 |
| Model Year: | 2025 |
| Vehicle Make: | MAXX-D |
| Vehicle Model: | DTX 16X83 8K Telescoping Dump |
| Width: | 83 |
| Length: | 192 |
2024 MAXX-D DTX 14X83 8K Telescoping Dump
Our Price: $19,598
$17,789
Wireless Remote
Stock Number: T0162
| Color: | Black |
|---|---|
| Axles: | 2 |
| Gvwr: | 17500 |
| Model Year: | 2024 |
| Vehicle Make: | MAXX-D |
| Vehicle Model: | DTX 14X83 8K Telescoping Dump |
| Width: | 83 |
| Length: | 168 |
2025 MAXX-D DTX 83X14 8K Axle
Our Price: $18,525
$16,815
Wireless Remote
Stock Number: T0218
| Color: | Black |
|---|---|
| Axles: | 2 |
| Gvwr: | 17500 |
| Model Year: | 2025 |
| Vehicle Make: | MAXX-D |
| Vehicle Model: | DTX 83X14 8K Axle |
| Width: | 83 |
| Length: | 168 |
2025 MAXX-D DTX 14X83 8K Axle
Our Price: $18,349
$16,655
Wireless Remote
Stock Number: T0180
| Color: | Black |
|---|---|
| Axles: | 2 |
| Gvwr: | 17500 |
| Model Year: | 2025 |
| Vehicle Make: | MAXX-D |
| Vehicle Model: | DTX 14X83 8K Axle |
| Width: | 83 |
| Length: | 168 |
2024 MAXX-D DKX - 14X83 I-Beam Dump
Our Price: $18,219
$16,538
Wireless Remote
Stock Number: T0156
| Color: | Black |
|---|---|
| Axles: | 2 |
| Gvwr: | 17500 |
| Model Year: | 2024 |
| Vehicle Make: | MAXX-D |
| Vehicle Model: | DKX - 14X83 I-Beam Dump |
| Width: | 83 |
| Length: | 168 |
2026 MAXX-D DJX 83X14 8K Axle
Our Price: $17,569
$15,948
Wireless Remote
Stock Number: T0211
| Color: | Black |
|---|---|
| Axles: | 2 |
| Gvwr: | 17500 |
| Model Year: | 2026 |
| Vehicle Make: | MAXX-D |
| Vehicle Model: | DJX 83X14 8K Axle |
| Width: | 83 |
| Length: | 168 |
2025 MAXX-D DJX 83X12 8K Axle
Our Price: $17,450
$15,878
7-Watt Solar Panel Wireless Remote
Stock Number: T0185
| Color: | Wet Black |
|---|---|
| Axles: | 2 |
| Gvwr: | 16000 |
| Model Year: | 2025 |
| Vehicle Make: | MAXX-D |
| Vehicle Model: | DJX 83X12 8K Axle |
| Width: | 83 |
| Length: | 144 |
2025 MAXX-D D9X 14X96 Dual 7K Axles
Our Price: $16,615
$15,081
Wireless Remote
Stock Number: T0173
| Color: | Black |
|---|---|
| Axles: | 2 |
| Gvwr: | 14000 |
| Model Year: | 2025 |
| Vehicle Make: | MAXX-D |
| Vehicle Model: | D9X 14X96 Dual 7K Axles |
| Width: | 96 |
| Length: | 168 |









